Dogoterapia

Terapia przy udziale zwierząt to cenna forma wsparcia dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Jedną z głównych korzyści, jakie przynosi pacjentom, jest znacząca redukcja stresu i niepokoju.

W momencie, gdy osoba chora jest w otoczeniu psa, można zaobserwować pozytywną zmianę jej nastroju. Zwierzęta, ze względu na swój naturalny instynkt opiekuńczy i zdolność do empatii, potrafią reagować na emocje i potrzeby pacjenta. Te ciepłe i nieskomplikowane istoty oddziaływają na osoby cierpiące na Alzheimera, tworząc atmosferę bezpieczeństwa i akceptacji.

Pies działa uspokajająco poprzez swoją obecność i bezwarunkową miłość, jaką oferuje. Dotyk zwierzęcia, a także dźwięki i zapachy z nim związane, mogą wywoływać u pacjenta pozytywne emocje i wspomagać w zredukowaniu poziomu stresu. To szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że osoby z Alzheimera często doświadczają frustracji i niepokoju związanych z utratą zdolności do wykonywania codziennych czynności.

Interakcje z psem, takie jak głaskanie, zabawa lub proste ćwiczenia, mogą dostarczyć pacjentowi przyjemności i odwrócić uwagę od negatywnych myśli i doświadczeń. Te chwile z psem stanowią nie tylko odskocznię od codziennych trudności, ale także wzmacniają poczucie przywiązania i spokoju.