Ruch to zdrowie

Wykorzystujemy w pełni fantastyczną pogodę i spędzamy aktywnie czas.

Aktywność fizyczna to jak dowodzą badania czynnik zapobiegający występowaniu zaburzeń poznawczych u osób starszych oraz czynnik wpływający korzystnie na rozwój i przebieg choroby Alzheimera.
To nie tylko jeden z podstawowych elementów zdrowego stylu życia ale również doskonały sposób na utrzymywanie funkcjonowania poznawczego na możliwie najwyższym poziomie.

Dlatego też, coraz częściej zwraca się uwagę, iż równolegle z dbałością o aktywność umysłową powinna iść dbałość o aktywność fizyczną.

Wiele badań pokazuje jak korzystnie ruch wpływa na zdrowie:

  • badania przeprowadzone na grupie ponad 2 tys. mężczyzn w przedziale wiekowym 71.–93. r. ż. wykazały, że u osób pokonujących dziennie dystans ok. 400 m ryzyko otępienia było 1,8 razy większe niż u tych, którzy dziennie chodzili poniżej 3 200 m,
  • a z kolei badania osób z chorobą Alzheimera i osób zdrowych w wieku 40–59 lat prowadzących bierny styl życia, wykazały, że każda godzina oglądania telewizji 1,3 razy zwiększała ryzyko choroby Alzheimera. Stwierdzono, że spędzanie wolnego czasu przed telewizorem powodowało regresję umysłową.

Z przeprowadzonych badań u osób po 65. r.ż. wynika, że regularny udział w życiu towarzyskim i aktywne spędzanie wolnego czasu w formie prac ogrodowych, podróży, spacerów, dodatkowego zatrudnienia, różnych prac ręcznych, obniżało ryzyko choroby Alzheimera.

Zatem CZAS NA SPACER.

źródło: https://euromedis.pl/rola-aktywnosci-fizycznej-w-przeciwdzialaniu-chorobie-alzheimera/