Aktywny weekend

W dni wolne od szkoły nie wszyscy bezczynnie spędzają czas. Nasi aktywni wolontariusze Kacper i Dawid wybrali się z naszymi podopiecznymi na ciekawą wycieczkę.

Zwiedzaliśmy Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego w Chlewiskach. To obiekt powstały pod koniec XIX w., będący oddziałem terenowym Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. Naszą uwagę przykuła wystawa „Najbardziej popularne samochody i motocykle XX-go wieku”.

Podczas zwiedzania słychać było westchnienia naszych podopiecznych, którzy opowiadali jakimi pojazdami przemierzali dawniej polskie drogi.

Oto nasza fotorelacja:

Na terenie obiektu podziwialiśmy również zespół wielkopiecowy wybudowany przez Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne w latach 1882-1892.

Po spacerze w pięknej scenerii udaliśmy się do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie podziwialiśmy XIX wieczne wnętrza pałacu Józefa Brandta, pełne oryginalnych dzieł tego artysty. Po obejrzeniu wnętrz nasi podopieczni wzięli udział w grze terenowej, w której idąc z mapą w ręku szukali poszczególnych elementów wyposażenia, by na sam koniec odnaleźć w krzyżówce jakże wymowne hasło „Znaki czasu”. Na terenie parku krajobrazowego z malowniczymi stawami i starymi drzewami zachwyciły nas również oranżeria, kaplica oraz wozownia. Zwiedziliśmy warsztaty rzeźbiarskie, odlewnicze i ceramiczne. Na koniec wzięliśmy udział w zajęciach pracowni plastycznej, gdzie z ogromną pieczołowitością nasi podopieczni odzwierciedlali wnętrza pałacu z kartkach papieru.

To były fantastycznie spędzone godziny a wszystko dzięki realizacji zadania „Udzielenie pomocy i oparcia społecznego dla osób starszych chorujących psychicznie – utworzenie Dziennego Domu Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera” współfinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.