
21 września to Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Tegoroczne hasło: „Poznaj demencję, poznaj chorobę Alzheimera” kładzie szczególny nacisk na uznanie opieki podiagnozowej, leczenia i wsparcia dla osób żyjących z demencją za prawo człowieka.
Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera to międzynarodowa kampania informacyjna, koordynowana od 1994 roku przez Międzynarodową Organizację Alzheimer’s Disease International (ADI), trwająca każdego roku we wrześniu. Jej celem jest podnoszenie świadomości i walka ze stygmatyzacją dotyczącą demencji. Światowy Dzień Alzheimera przypada każdego roku na 21 września.
Według Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, w Polsce żyje ponad 500 tys. osób z chorobami otępiennymi , w tym ponad 300 tys. cierpi na chorobę Alzheimera.
Demencja jest wciąż powszechnie nierozumiana. Jest to często przyczyna późnej diagnozy aż do środkowego lub ostatniego stadium choroby. Musimy to zmienić. Wczesna diagnoza jest bardzo ważna, może pomóc w lepszym przygotowaniu, planowaniu i adaptacji chorego.
Z okazji Światowego Miesiąca Choroby Alzheimera Rzecznik Praw Obywatelskich i Związek Stowarzyszeń Alzheimer Polska zorganizował konferencję poświęconą osobom żyjącym z otępieniem i ich rodzinom oraz opiekunom. Rozmawiano o możliwościach wsparcia osób żyjących z demencją w zaawansowanym stadium choroby i ich bliskich.
Wydarzenie można obejrzeć za pośrednictwem kanału Biura Rzecznika Praw Obywatelskich na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=rW0vNwqfY2U