Joga pomaga w pracy mózgu…

Poprawia elastyczność i siłę mięśni, równowagę i koordynację oraz redukuje stres. Zainteresowało się nią również środowisko neurologiczne. Postanowiono sprawdzić, w jaki sposób ten rodzaj ćwiczeń wpływa na mózg. Wyniki przeprowadzonych dotychczasowych badań są obiecujące: regularnie uprawiana joga może poprawiać pamięć i umiejętność logicznego myślenia.

Temat zgłębili badacze z dwóch amerykańskich uczelni – Uniwersytetu Illinois oraz Uniwersytetu Wane w Detroit.
Uczestnicy eksperymentu uprawiali Hatha jogę, formę, która kładzie szczególny nacisk na związek między ruchem a świadomym oddychaniem. Opublikowane rezultaty dowodzą, że joga korzystnie wpływa na te same struktury mózgu, których funkcje poprawiają się dzięki uprawianiu ćwiczeń aerobowych.
Zaobserwowano m.in. powiększenie się hipokampu. To obszar odpowiedzialny za pamięć, który kurczy się z wiekiem i przyczynia się do demencji oraz choroby Alzheimera.

U osób praktykujących jogę stwierdzono również większą objętość istoty szarej, odpowiedzialnej za generowanie i przekazywanie impulsów nerwowych, a także grubość kory mózgowej – co ma wpływ na inteligencję!

źródło: https://twojstyl.pl/artykul/cwicz-joge-bedziesz